gora


 


Poprzednia strona

Powrót na stronę główną

Następna strona

Poznanie świata owadów i pajęczaków
- zajęcia przyrodnicze dla uczniów kl. IV- VI.
(czas trwania 60 min. )


     Podstawą nauczania przyrody jest obserwacja natury. Uczenie się o przyrodzie wymaga bezpośredniego kontaktu z otoczeniem przyrodniczym, część zajęć musi się więc odbywać poza klasą. Trzeba wyjść z uczniami do ogrodu, do parku, do lasu, nad wodę, do muzeum przyrodniczego itp. W tym też celu nawiązałam współpracę z Muzeum Historii Naturalnej w Ogrodzieńcu, które to dla uczniów kl. IV - VI zorganizowało w naszej szkole wystawę owadów i pajęczaków popartą cenną prelekcją.

     Wystawa zbiorów muzealnych okazów owadów i pajęczaków została zaprezentowana na sali gimnastycznej.

     Prowadząca zajęcia przyrodnicze prezentowała poszczególne gatunki owadów i pajęczaków, omawiała ich budowę, środowisko występowania, charakterystyczne cechy itp.

   
  

     Prelekcja była bardzo interesująca, uczniowie z dużym zaciekawieniem oglądali okazy, sporządzali notatki, zadawali wiele ciekawych pytań dotyczących owadów i pajęczaków, na które otrzymywali wyczerpujące i fachowe odpowiedzi. Uczniowie obejrzeli kolekcje: pająków, szarańczy, jelonków, chrząszczy z rodziny kózkowatych, goliaty, żuczki, biegacze, bogatki, kolekcję motyli, skamielin, minerałów i inne.

 

  

 

  

 

  

 

  

     Wspólnie z uczniami zbieramy skamieliny, mamy pokaźną kolekcję amonitów. Jeden amonit podarowaliśmy muzeum, w zamian otrzymaliśmy motyla (urania lelilus), który wzbogaci nasze wyposażenie pracowni przyrodniczej.

 

 
 

Urania Lelilus

 

     Zaciekawienie zaprezentowanymi zbiorami muzealnymi owadów i pajęczaków było tak duże ze strony uczniów, iż w najbliższym czasie udamy się do Muzeum Historii Naturalnej w Ogrodzieńcu celem poznania innych również ciekawych kolekcji.
 

Do Góry


Poprzednia strona

Powrót na stronę główną

Następna strona