goraPoprzednia strona

Powrót na stronę główną

Następna strona


Dzieci pomagają zwierzętom - akcja dokarmiania zwierząt.

Koło Młodych Miłośników Przyrody ogłosiło w szkole akcję dokarmiania zwierząt. Każdy uczeń w naszej szkole stał się sponsorem tej akcji. 

Przez radiowęzeł w szkole nadano audycję następującej treści: 

Już od tysiącleci ludzie korzystają z psich talentów i psiej wierności. Czworonogi pełnią rolę pasterzy, tropicieli, dozorców, obrońców, przewodników, opiekunów dzieci.

Pies jest zwierzęciem najwcześniej udomowionym przez człowieka. Przez wiele wieków hodowcy pracowali nad wykształceniem różnych ras psów, różniących się nie tylko wyglądem, lecz także cechami charakteru. I tak jedne psy mają naturę opiekuńczą, są spokojne i mało ruchliwe; inne potrzebują dużo ruchu; jeszcze inne szybko się uczą. Nazywamy to cechami wrodzonymi.

Dzięki znakomitemu węchowi tysiąckrotnie czulszemu od zmysłu powonienia człowieka, potrafią wyczuć np.: porcję narkotyków lub środka wybuchowego.

Nie wszyscy jednak ludzie należycie troszczą się o swoich czworonożnych przyjaciół, o psy. Często zapominają o ich istnieniu, o właściwym traktowaniu. Wałęsające się psy przekazywane są do schronisk lub azyli dla zwierząt, gdzie znajdują schronienie, pokarm i opiekę weterynaryjną.

Psy, które znalazły się w schronisku dla bezdomnych zwierząt, często mają za sobą bardzo przykre doświadczenia. O przeszłości wiele mówi ich zachowanie: boją się na przykład samochodów, głośnych dźwięków, krzyku, które mogą się im kojarzyć z niedobrymi przeżyciami. Czasem mają wyraźne objawy tak zwanej choroby sierocej: boją się samotności, nieustannie domagają się pieszczot. Ale właśnie dla tego psy te szczególnie zasługują na naszą miłość i prawdziwy dom. Przyzwyczajone do trudnego życia, są zazwyczaj bardziej zahartowane, odporniejsze na choroby, mniej wymagające, czyli - mniej kłopotliwe w domowej hodowli. 

Koło Młodych Miłośników Przyrody w naszej szkole wspólnie ze wszystkimi uczniami przystąpiło do akcji dokarmiania bezdomnych zwierząt w schronisku w Myszkowie.

Ogłaszamy akcję pt.: Sponsorzy dokarmiania zwierząt. Dobrowolne datki można składać w sali przyrodniczej lub bibliotece szkolnej. Za zebrane pieniądze zakupimy suchą karmę dla psów, którą zawieziemy do schroniska.

   

W pracowni przyrodniczej na dużym plakacie uczniowie wpisywali swoje nazwiska, a do puszki wrzucali pieniążki. Na lekcjach przyrody i zajęciach koła przyrodniczego omawialiśmy problem dotyczący bezdomnych zwierząt, więzi człowieka ze zwierzętami. 

Uczniowie wykonali i zaprezentowali w szkole gazetkę pt.: "Pies przyjacielem człowieka". 

Za zebrane pieniądze zakupiliśmy suchą karmę i konserwy dla psów, które w dniu 16 01.2001 r zawieźliśmy do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Myszkowie. 

 

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych "SANiKO" Sp. z o.o. w Myszkowie udostępniło uczniom nieodpłatnie autobus na dojazd do schroniska i  powrót do szkoły.

Serdecznie za to dziękują uczniowie i nauczyciel przyrody.

 

Uczniowie poznali historię powstania schroniska, jego funkcjonowanie, obejrzeli klatki z psami i wybiegi dla psów.

     

   

  

Dzieci z zaciekawieniem obserwowały psy w schronisku, bardzo emocjonalnie przeżywały to spotkanie, które na długo pozostanie im w pamięci. 

Uczniowie po akcji:

  • znają potrzebę organizowania schronisk dla bezdomnych zwierząt.

  • mają właściwy stosunek do zwierząt, szczególnie dla bezdomnych.

Do Góry


Poprzednia strona

Powrót na stronę główną

Następna strona