goraPoprzednia strona

Powrót na stronę główną

Następna strona


„Zwierzę nie jest rzeczą”
 - Dzień Praw Zwierząt

 

Koło Młodych Miłośników Przyrody przystąpiło w miesiącu maju do ogólnopolskiej kampanii „Zwierzę nie jest rzeczą”. Dzień 22 maja to Dzień Praw Zwierząt. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przyrody nadali w szkole przez radiowęzeł audycję pt. „Zwierzę nie jest rzeczą”. Oto treść audycji:


22 maja - Dzień Praw Zwierząt, w Polsce obchodzony jest już po raz piąty. Dzień Praw Zwierząt ustanowiono w 1997 roku przez Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne „Klub GAJA” z Bielska - Białej.

W 1997 roku weszła w życie ustawa „O ochronie zwierząt” która mówi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Ten podstawowy zapis ma ogromny wymiar edukacyjny dotyczący ochrony zwierząt.

Klub GAJA" prowadzi od 1997 roku kampanię przeciwko transportowi żywych koni na rzeź, podczas którego zwierzęta ranią się, łamią sobie nogi, padają ze stresu i wycieńczenia.

W Polsce na początku lat 90-ych mieliśmy prawie 1 mln koni. Dzisiaj mamy niespełna 500 tysięcy.

Każdego roku eksportujemy prawie 90 tysięcy żywych koni na rzeź do krajów Europy Zachodniej w szczególności do Włoch i Francji. Transport żywych koni na eksport nigdy nie będzie „humanitarny” i powinien być zakazany.


 
Co my uczniowie możemy zrobić
w tej sprawie?

  1. Zbierzemy podpisy w sprawie zakazu eksportu żywych koni na rzeź, prześlemy je do Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego "Klub GAJA" w Bielsku - Białej.

  2. Wesprzemy finansowo akcję „Klubu GAJA” dotyczącą wykupu koni z transportu na rzeź, oraz na późniejsze ich utrzymanie, tym samym chcemy obronić wiele zwierząt przed cierpieniem związanym z ich przewozami, protestujemy przeciwko eksportowi koni na rzeź.

  3. Zwracamy się do wszystkich ludzi którym nie jest.

Do Góry


Poprzednia strona

Powrót na stronę główną

Następna strona