goraPoprzednia strona

Powrót na stronę główną

Następna strona


Na pustyni i w puszczy - wystawa roślin doniczkowych

 

W dniach od 01.03 do 15.03.2001 r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Myszkowie uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przyrody przygotowali wystawę roślin doniczkowych, których naturalne środowisko znajduje się na pustyni lub w puszczy. Od dawna ludzie uprawiają rośliny doniczkowe aby w mieszkaniach było ładnie, estetycznie. Rośliny wydalają tlen tak bardzo potrzebny człowiekowi do oddychania, jak również pobierają dwutlenek węgla z otoczenia oraz parują całą powierzchnią liścia i nawilżają powietrze. Człowiek i roślina świetnie się wzajemnie uzupełniają i dlatego tak ważna jest uprawa roślin doniczkowych.

Na wystawie zaprezentowano 30 roślin doniczkowych uprawianych w szkole i w domach, między innymi: agawę, aloes, aspidistrę, begonię rex, cereus, daktylowiec, figowiec, filodendron pnący, grubosz drzewiasty, hoję, kliwię, kroton, opuncję, zielistkę, zwodnicę i inne. (Opisy i ilustracje roślin doniczkowych znajdują się na poprzedniej stronie: Na pustyni i w puszczy - Zabawa dydaktyczna).

Każda prezentowana roślina doniczkowa posiadała wizytówkę oraz tabliczkę informacyjną o jej pochodzeniu, a na gazetce szkolnej uczniowie umieścili informacje dotyczące lasów tropikalnych i pustyń. Obok gazetki wisiała mapa świata.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i rodziców. Uczniowie świetnie się bawili "podróżując" na mapie świata, odnajdywali miejsca występowania oglądanych roślin doniczkowych, poznali ich zasięg geograficzny i siedliskowy.

Wystawa ta uwrażliwiła uczniów na potrzeby roślin doniczkowych i nauczyła ich prawidłowej pielęgnacji.

Do Góry


Poprzednia strona

Powrót na stronę główną

Następna strona