gora



Poprzednia strona

Powrót na stronę główną

Następna strona


Akcja antynikotynowa w szkole
 

     W promocji zdrowia nowoczesny i dobrze zorganizowany projekt edukacyjny ma na celu budzenie świadomości ekologicznej różnymi metodami, między innymi poprzez wzrost aktywności fizycznej, organizowanie rekreacji dla dzieci, propagowanie zdrowej żywności, walkę z nałogami, a przede wszystkim z paleniem papierosów.

     Dwa razy w roku (w listopadzie i w maju) obchodzony jest Dzień bez papierosa. 16 listopada 2000 r. uczniowie szkoły podstawowej nr 8. w Myszkowie włączyli się w akcję obchodów Dnia bez papierosa przeprowadzoną zgodnie z hasłami: 

  • liczymy na nowych zwolenników walki z nałogiem palenia papierosów

  • nikotyna to na twoje zdrowie kosa, a więc odrzuć papierosa. 

     Zdrowy człowiek, zdrowe społeczeństwo to doskonałe podstawy do osiągnięcia osobistego oraz zbiorowego sukcesu. Przegląd takich problemów jak czynniki o znaczeniu rakotwórczym, zmiany narządowo-układowe, wszelkie poradnictwo były prezentowane na wystawie prac plastycznych i plakatu. Na zajęciach koła przyrodniczego uczniowie przeprowadzili doświadczenia chemiczne, które wykazały obecność trujących składników w papierosach: nikotyny i substancji smolistych. Ponadto uczniowie klasy VI. przygotowali referaty o szkodliwości palenia papierosów, które były odczytane przez radiowęzeł w szkole, a także wysłuchano krótkiego programu artystycznego.

     O tym, że obchodzimy Dzień bez papierosa i że palenie szkodzi zdrowiu, recytowała wierszyk jedna z uczennic. Rozpoczynała go strofa:

Dzisiaj dzień bez papierosa, 
więc jeżeli o to chodzi 
chcemy wam to wprost powiedzieć, 
że palenie bardzo szkodzi

     Inna uczennica mówiła o tym, jak wpływają zawarte w papierosach trujące substancje na organizm człowieka. Następna przedstawiła jakie jest życie palacza:

Smutne jest życie palacza, 
często ma nikotynowego kaca, 
kaszle i źle się czuje, 
papieros mu życie marnuje

Program audycji w radiowęźle:

     W związku z obchodzonym dzisiaj Dniem bez papierosa pragniemy czynnie włączyć się w szeroki ruch oświatowy promujący zdrowie. Zdrowy człowiek, zdrowe społeczeństwo to doskonałe podstawy do osiągania osobistego oraz zbiorowego sukcesu. Dzisiaj zwracamy uwagę na nałóg odbierający zdrowie milionom Polaków, na palenie papierosów.

     Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowań na wiele niebezpiecznych dla życia i zdrowia chorób płuc, łącznie z rakiem, rozedmą i zapaleniem oskrzeli.

     Po wielu latach palenia płuca robią się czarne. Kto przestanie palić, niekoniecznie wyleczy chorobę płuc, ale spełni podstawowy warunek profilaktyczny.

DZIECI I PALENIE

     Wiele dzieci pali papierosy. Być może skłania je do tego chęć, aby wyglądać doroślej, może nacisk ze strony przyjaciół albo potrzeba ukrycia nieśmiałości i zakłopotania w trudnych sytuacjach. Na dzieci mogą również wpływać ładne reklamy. Chociaż reklamy tytoniowe nie ukazują się już w telewizji, jednak wiele sportowych wydarzeń jest nadal sponsorowanych przez wytwórnie tytoniu.

     Osobom, które zaczęły palić przed 20 rokiem życia jest dużo trudniej zerwać z nałogiem niż tym, które sięgnęły po papierosy w wieku starszym.

Papieros a ekologia

     Nie można całej winy za zatrucie powietrza zrzucać na przemysł i samochody, choć byłoby to oczywiście najłatwiej. Nikotynizm, czyli nałóg palenie, jest najbardziej rozpowszechnionym na świecie rodzajem toksykomanii. Nikotyna powoduje silne uzależnienie - jeśli palacz nie wciągnie kolejne porcji narkotyku, występuje u niego głód nikotynowy. W Polsce pali regularnie 12 milionów osób - 8 milionów mężczyzn i 4 miliony kobiet. Statystyczny Polak wypala rocznie około 3 kg suchego tytoniu. Palacze zatruwają powietrze, którym oddycha nie paląca większość ludzi. Wyniki badań pokazują, iż wdychanie przez osobę niepalącą dymu tytoniowego przez 8 - 10 godzin w ciągu dnia odpowiada wypaleniu kilku papierosów. Lekarze oceniają, że bierne palenie może być w Polsce przyczyną dodatkowych kilku tysięcy zgonów rocznie. Palenie, co tu ukrywać, to stale nasilające się szkodzenie swojemu zdrowiu - powolna śmierć.

Dzisiaj jest dzień bez papierosa,
więc jeżeli o to chodzi
chcemy wam to wprost powiedzieć,
że palenie bardzo szkodzi.

Smutne jest życie palacza, 
często ma nikotynowego kaca, 
kaszle i źle się czuje, 
papieros mu życie marnuje.

 

Nikotyna to na twoje zdrowie kosa, a więc odrzuć papierosa.

Nie przestawaj z palaczami rzuć palenie i bądź z nami.

Jeszcze mleko ma pod nosem, a już buzia z papierosem.

Elegancka dziewczyno, nie pachnij nikotyną.

     Najciekawsze prace plastyczne uczniów i plansze z zakazem palenia zostały zaprezentowane na gazetce szkolnej oraz w naszym środowisku: w ośrodku zdrowia, w aptece, na poczcie.

     Celem przeprowadzenia akcji antynikotynowej w naszej szkole były działania, które prowadzą do stworzenia atmosfery rodzinnej, do poprawienia środowiska życia i motywowania do nauki, efektywnego rozwiązywania problemów, ogólnie do promocji zdrowia.

     Przeprowadzona przeze mnie akcja antynikotynowa w szkole miała na celu propagowanie zdrowego trybu życia, walkę z nałogami, np. palenie papierosów. Uważam, że takie i tym podobne akcje budzą w młodym człowieku głęboką refleksję nad swoim postępowaniem, przyczyniają się do pozytywnego myślenia i właściwego działania.

Bibliografia:

A. Klinowska - "Ekologia - wybór przyszłości" Editions Spotkania '92

 

Do Góry


Poprzednia strona

Powrót na stronę główną

Następna strona