gora



Poprzednia strona

Powrót na stronę główną Następna strona


1.XII Międzynarodowy Dzień Walki z AIDS
- program edukacyjno-profilaktyczny.

Od wielu lat na świecie i w Polsce jest prowadzony program edukacyjny o AIDS.

AIDS to choroba społeczna, zagrażająca zdrowiu całej populacji ludzkiej. Na początku lat 90 eksperci ocenili, że ponad 10 mln ludzi jest nosicielami wirusa HIV. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że liczba ta może wzrosnąć do 40 mln do końca 2000 roku.

Obecnie jedyną bronią przeciwko AIDS jest wiedza jak wirus HIV się rozprzestrzenia oraz unikanie sytuacji niosących za sobą ryzyko zagrożenia.

W celu przybliżenia uczniom wiedzy o HIV i AIDS zorganizowałam w szkole wieloczłonową akcję o tej chorobie i jej zapobieganiu.

Przeprowadziłam rozmowę z edukatorem HIV/AIDS w celu otrzymania informacji o sposobach wdrażania tego programu dla uczniów kl. IV-VI, na lekcjach przyrody oraz zajęciach koła przyrodniczego.

Uczniowie kl. VI wysłuchali prelekcji o HIV i AIDS  przeprowadzonej przez społecznego kuratora  panią Annę Półtorak w dniu 14 XI oraz otrzymali ulotki  pt.: „Rodzina w dobie AIDS”.

W szkole został ogłoszony konkurs na plakat o AIDS w dniu 21.XI.2000r.Konkurs został podsumowany, a prace ocenione w dniu 5.XII.2000r.

W dniu 1 grudnia przez radiowęzeł w szkole nadaliśmy audycję pt.: „Dzieci z AIDS”.

Scenariusz audycji

1 grudnia

Od wielu lat na świecie i w Polsce jest prowadzony program edukacyjny o AIDS. Wielu ludzi uczestniczy w zajęciach szkolnych. W przedszkolach także mówi się o HIV.

Każdego roku l grudnia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Zapobiegania AIDS.

Odbywają się wtedy sympozja gdzie lekarze, nauczyciele, pedagodzy księża i wszyscy, którzy pomagają chorym poznają nowe wiadomości o HIV. Podczas tych spotkań zachęcają innych do tego, żeby akceptowali chorych i byli dla nich dobrzy.

Na znak przyjaźni z chorymi na AIDS wszyscy przypinają czerwoną wstążeczkę.


Dla dzieci, dla biednych dla wszystkich,  
którzy cierpią i są smutni -
miejmy zawsze uśmiech dobroci,
bądźmy żywym wyrazem dobroci Boga

Matka Teresa z Kalkuty

Dzieci chore na AIDS

AIDS pojawił się w 1981 roku. Na świecie jest już około 35 mln nosicieli wirusa HIV. W Polsce jest ich około 6000. Większość z nich to osoby dorosłe.

Około 1,5 mln to dzieci, z czego około 60 żyje w Polsce. Większość z tych dzieci była zarażona wirusem HIV, który powoduje AIDS, jeszcze przed ich urodzeniem.

Inne dzieci zaraziły się przez krew chorych dawców (od krwi osób chorych) lub lekarstw zrobionych z takiej krwi.

Obecnie naukowcy nauczyli się jak sprawdzać krew tak, aby nikt się już nie zaraził.

Życie z HIV lub AIDS

HIV jest wirusem, który powoduje AIDS. Człowiek zarażony wirusem HIV może nie chorować na AIDS nawet przez kilkanaście lat. Większość ludzi z HIV bardzo dba o swoje zdrowie. Chcą oni jak najdłużej żyć, normalnie: chodzić do pracy, uprawiać sport, studiować, pracować naukowo itp.

Dlatego biorą lekarstwa, jedzą dużo owoców i często wypoczywają. Być może ktoś z nas zna jakiegoś człowieka, który jest chory na HIV lub AIDS.

Opowiemy o Ewie, która jest nosicielką wirusa HIV. Jej życie pozwoli Ci zrozumieć w jaki sposób ona i inne osoby żyją.

Ewa

Większość dzieci, które rodzą się z wirusem HIV przez długi okres czasu nie chorują.

Ewa ma 10 lat. Urodziła się z HIV. Ona i jej młodsza siostra mieszkają razem z babcią. Jej siostra nie ma HIV, ani AIDS. Ewa tęskni za mamą, która już nie żyje, ale jest dość szczęśliwa, bo ma swoich dobrych przyjaciół.

Zazwyczaj myśli o tym, że ma HIV, gdy bierze swoje lekarstwa, robi badania w szpitalu lub gdy dzieci nie chcą się z nią bawić

Ewa bierze dużo lekarstw, ponieważ pomagają jej czuć się lepiej. Jej prawdziwi przyjaciele nigdy się z niej nie śmieją.

Szczęśliwa chwila

Ewa po skończeniu przedszkola poszła do szkoły. Nie wiedziała dlaczego nie mogła jeździć na kolonie, jak inne dzieci. Bardzo chciała zobaczyć morze. Była bardzo szczęśliwa, gdy pojechała na kolonie ze swoimi rówieśnikami, którzy byli dla niej bardzo wyrozumiali i dobrzy. Bawiła się wspaniale. To były najszczęśliwsze chwile jej życia.

Wiedza

Ewa i inne dzieci mające HIV potrzebują, aby ludzie znali fakty na temat HIV i AIDS. Dobrze jest, gdy nauczyciele rozmawiają o HIV/AIDS na lekcjach. Uczniowie dowiadują się wtedy, że ludzie w Polsce zarażają się HIV przez używanie tych samych igieł, wstrzykiwanie narkotyków i uprawianie ryzykownego  seksu.

Ale bezpiecznie można się razem bawić, dzielić się kanapką i siedzieć w klasie obok osób chorych na HIV.

Ewa jest bardzo szczęśliwa, ponieważ jej przyjaciele traktują ją tak normalnie, jak każdego człowieka.

Akceptacja

Czasem Ewa źle się czuje, nie ma apetytu, boli ją żołądek. Wtedy nie chce się uczyć, bawić, jest kapryśna. Przyjaciele wiedzą, że to jest spowodowane jej chorobą AIDS. Dlatego nie wyśmiewają się z niej, starają się być wyrozumiali. Okazują jej wtedy swoją akceptację i życzliwym uśmiechem sympatię.

Wsparcie

Pewnego dnia mama Ewy umarła. Miała także wirus HIV.

Ewa była bardzo smutna, bo teraz będzie żyta sama. Jej starsza koleżanka przytuliła ją i powiedziała, że byłaby także smutna po stracie mamy. Poprosiła ją, żeby mogły się częściej spotykać i bawić razem. Ewa z zapłakanymi oczami spojrzała na koleżankę i zgodziła się. To było wielkie wsparcie dla Ewy.

Jak pomagać?

Jest wiele dzieci w Polsce i bardzo dużo na świecie, które nie są zarażone HIV ani chore na AIDS, ale i tak są dotknięte chorobą.

Mogą one mieć tatę, mamę lub kogoś bliskiego chorego na HIV. Dzieci te mogą być smutne, wystraszone i złościć się często. Być może muszą zostać i opiekować się kimś chorym.

Dlatego słuchanie i rozmawianie z przyjacielem, który w jakiś sposób dotknięty jest HIV, pomoże mu czuć się lepiej. Wspólna zabawa, lekcje, praca, pozwoli twojemu przyjacielowi zapomnieć na chwilę o HIV. Osoby dotknięte AIDS bardzo potrzebują przyjaciela.

Przykład innych

Bardzo dużo znanych osobistości na świecie: piosenkarzy, polityków, aktorów spotyka się z chorymi na AIDS. Chcą oni zachęcić innych do pomagania chorym.

Także papież Jan Paweł II odwiedza chorych na AIDS w szpitalach, gdy pielgrzymuje po świecie. Spotyka się z dziećmi chorymi na AIDS, przytula je, aby pokazać wszystkim, że nie musimy się bać kontaktu z nimi.

Radzenie sobie z AIDS

Drogi Młody Przyjacielu ważne jest, abyś pomyślał, że AIDS jest chorobą podobną do innych chorób.

Musisz być ostrożny, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo zarażenia się przez kontakt z krwią. Nie musisz jednak wcale obawiać się kogoś, kto ma HIV lub AIDS. Możesz być obok niego. Osoba zarażona HIV lub AIDS potrzebuje przyjaciół. Teraz kiedy znasz fakty o HIV i AIDS i Ty możesz być dobrym przyjacielem dla kogoś zarażonego HIV lub AIDS.

Całodobowy telefon zaufania AIDS (0-22) 622-50-01

Opracowano i zredagowano gazetkę ścienną w szkole o HIV/AIDS której tematyka zawarta jest w następujących punktach:

  1. AIDS-choroba zakaźna.

  2. Objaśnienie skrótów AIDS i HIV.

  3. Co to jest AIDS.

  4. Co powoduje tę chorobę.

  5. Skąd się wziął AIDS.

  6. Jak można zarazić się AIDS.

  7. Jakie są objawy AIDS.

  8. AIDS-choroba społeczna.

  9. Jak możemy pomóc osobie z AIDS lub zakażonej HIV.

  10. Zachorowania na AIDS w Polsce.

  11. Raport zachorowań na AIDS w świecie.

  12. Telefon zaufania AIDS.

  13. Plakaty i ulotki.

  14. Plakaty-prace uczniów SP-8

Równocześnie wykonaliśmy gazetki tematyczne o HIV/AIDS które zaprezentowano w ośrodku zdrowia, w aptece i na poczcie.

Uważam, że takie akcje edukacyjne spełniają właściwą rolę w świadomym wychowaniu młodego człowieka.

Uczeń zna podstawowe zasady zapobiegania chorobom zakaźnym i umie stosować je w praktyce.

Ma wyrobione poczucie swojej godności, potrafi dbać o swoje zdrowie oraz być tolerancyjnym wobec chorych i pokrzywdzonych ludzi.

Bibliografia:

Działania wśród młodzieży podręcznik szkoleniowy nt. profilaktyki AIDS

Federacja Stowarzyszeń CkiCP

Światowa Organizacja Skautów W-wa 1995 r.

Do Góry